top of page

Muzeum Wsi Lubelskiej – jeden z największych skansenów w Polsce

Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, jak wyglądało życie na gospodarstwie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu? Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, gdzie można przenieść się w czasie i odkryć charakter dawnej kultury ludowej. Przedstawiamy jeden z największych skansenów w Polsce, który warto odwiedzić podczas pobytu na Lubelszczyźnie.


Długa historia i ważne dziedzictwo kulturowe

Muzeum Wsi Lubelskiej zostało założone w 1960 roku z inicjatywy prof. Józefa Gajka, który pragnął zachować dla przyszłych pokoleń bogactwo kultury ludowej regionu. Od tego czasu muzeum nieustannie się rozwija, a jego teren obejmuje obecnie ponad 25 hektarów, na których zgromadzono blisko 150 obiektów związanych z życiem na wsi. Pozwalają one lepiej poznać tradycje i zwyczaje mieszkańców dawnej wsi lubelskiej oraz charakter codziennej pracy. Na terenie skansenu zlokalizowane są chałupy, które zamieszkiwali chłopi w tym regionie. Do innych ważnych zabytków należy część dworska, w której znajduje się zabytkowy dwór z XIX wieku, otoczony malowniczym parkiem. Warto również zwrócić uwagę na sektor cerkiewny, gdzie zgromadzono unikatowe ikony i sprzęty liturgiczne.


Muzeum Wsi Lubelskiej położone jest w malowniczym otoczeniu przyrodniczym, które sprzyja wypoczynkowi i relaksowi. Teren skansenu porośnięty jest bujną roślinnością, a liczne alejki i ścieżki zachęcają do spacerów oraz obserwacji przyrody. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i fotografii.


Nie tylko muzeum – czego można doświadczyć w skansenie?

W skansenie odkryć można tajniki dawnych rzemiosł oraz poznać życie codzienne mieszkańców wsi. Zgromadzone eksponaty prezentują różnorodność zawodów, takich jak garncarstwo, kowalstwo czy tkactwo. Obiekty architektoniczne pozwalają zobaczyć, jak wyglądały dawne chałupy, stodoły czy spichlerze.


Muzeum Wsi Lubelskiej to także miejsce edukacji – organizowane są tu liczne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, które umożliwiają przyjrzenie się dawnym technikom rzemieślniczym w praktyce oraz zdobycie umiejętności w dziedzinie sztuki ludowej. W skansenie odbywają się również liczne imprezy cykliczne oraz wydarzenia kulturalne, takie jak Jarmark Jagielloński, Dni Kultury Łemkowskiej czy Święto Chleba. Uczestnictwo w tych wydarzeniach pozwala na jeszcze głębsze zrozumienie kultury chłopskiej, a także integrację z lokalną społecznością.


Nocleg i restauracja w Hotelu Atelia

Po zwiedzaniu Muzeum Wsi Lubelskiej warto zatrzymać się na nocleg w Hotelu Atelia, który oferuje komfortowe pokoje oraz doskonałą restaurację serwującą dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. Nasz obiekt to idealne miejsce na relaks po dniu pełnym atrakcji turystycznych na Lubelszczyźnie.


Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko jeden z największych skansenów w Polsce, ale także miejsce, gdzie można przenieść się w czasie i odkryć specyfikę kultury ludowej. Bogactwo zgromadzonych eksponatów, liczne atrakcje turystyczne oraz imprezy tematyczne sprawiają, że jest to miejsce pełne życia i wartości edukacyjnych. Dopełnieniem wizyty w muzeum może być nocleg w Hotelu Atelia oraz degustacja potraw kuchni regionalnej. Zapraszamy!

2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Lubelska Trasa Podziemna – atrakcja Lublina

Zaglądanie do tajemniczych zakamarków podziemi to niezapomniane przeżycie, które pozwala na poznanie historii miasta. Zapraszamy na fascynującą podróż w głąb ziemi i odkrycia, co skrywa się pod powier

Jakie atrakcje warto zobaczyć na Starym Mieście w Lublinie?

Lublin, miasto o bogatej historii i niezwykłym klimacie, przyciąga turystów z całego świata. Warto poznać jego urokliwe zakątki i zadbać o komfortowy nocleg, który umili czas spędzony w tym atrakcyjny

Co zwiedzić w Lublinie?

Stolica województwa lubelskiego to miejsce o ciekawej kulturze i historii, pełne zabytków, które warto odwiedzić. W tym artykule przedstawia

Comments


bottom of page